• Obecnie brak na stanie
platan klonolistny sadzonka

Platan klonolistny (sadzonka)

SL_PLAT
12,00 zł
Obecnie brak na stanie
Dostawa za 15,50 zł (do kraju wskazanego w adresie, gdy brak podanego - do Polski)
Wyświetl koszt wysyłki

Platan klonolistny potocznie nazywany po prostu platanem (łac. platanus acerifolia, platanus hispanica)
sadzonki 2-letnie
wysokość sprzedawanej sadzonki: 35-40 cm (licząc od doniczki)


Platany nie są zbyt często spotykane ale coraz częściej pojawiają się w nasadzeniach miejskich w alejach przy drogach, w parkach. W Warszawie rosną przy wzdłuż jednej z głównych ulic stolicy - na długim odcinku ulicy Świętokrzyskiej.

Mają bardzo charakterystyczną łuszczącą się korę, która w różnych warstwach ma inny odcień. Przy złuszczaniu się wierzchniej warstwy powstaje efekt moro jak na wojskowej odzieży. Owoce platana to kulki średnicy do kilku cm, gdzie w każdej kuli jest do kilkuset nasion.

Platan generalnie pochodzi z Europy południowo-wschodniej i z Ameryki Północnej. Wytrzymuje nasze zimy ale dopiero w starszym wieku. Młode rośliny trzeba zabezpieczać na zimę.

Dobrze znosi przesadzanie i przycinanie co powoduje, że wyśmienicie nadaje się do prowadzenia w formie bonsai, choć rzadko spotykany.

Tutaj pod tym linkiem fotograficzna opowieść o tym jak z siewki platana krok po kroku uzyskano imponujące drzewko bonsai: https://bonsaikreativ.com/die-gestaltung-einer-platane-platanus-sp/

W Polsce jest kilka znanych pomników przyrody platanów. Największy to Platan Olbrzym w Chojnie na Pomorzu Zachodnim o obwodzie 1.066 cm (ponad 10 metrów!) i wysokości 35 m. To najstarszy i najgrubszy platan w Polsce.

Ciekawostka... Czy drzewo w serialu Gra o Tron, fikcyjny gatunek noszący w serialu nazwę czardrzewo, nie przypomina najbardziej platana? Rozłożyste drzewo w Winterfell o srebrnej korze, solidnym pniu. To przy tym drzewie rozgrywa się wiele ważnych scen, jak np. składanie przysięgi przez członków Nocnej Straży, ślub Sansy Stark. Główna różnica w stosunku do platana to liście w kolorze czerwonym.

Zobacz także

New Account Register

Already have an account?
Log in instead lub Reset password