Ambrowiec balsamiczny (nasiona)

NL_AMBR

nowy

5,00 zł

Więcej informacji

Ambrowiec balsamiczny, inaczej ambrowiec amerykański lub styrakowiec amerykański (łac. liquidambar styraciflua) - nasiona,
25 nasion w opakowaniu (kupujesz opakowanie)
+ instrukcja siewu i opis uprawy.


Ambrowiec amerykański, zwany inaczej ambrowiec balsamiczny to rzadko spotykane w Polsce drzewo. Malownicze drzewo dorastające do około 10-20 metrów. W naturalnym środowisku, czyli w Ameryce Północnej i Środkowej, dorasta do 45 metrów. Początkowo o stożkowatej, a w starszym wieku owalnej koronie.

Posiada bardzo ładne lekko błyszczące liście. Łatwo liście ambrowca pomylić z klonowymi. Są 5-7 klapowe o średnicy do 15 cm. Przepięknie wybarwiają się jesienią na kolor szkarłatny lub fioletowoczerwony. Po roztarciu wydzielające zapach ambry.
Przypomina poza klonem też nieco platan, między innymi ze względu na owocostany. Brązowe owoce, zdrewniałe kolczaste kulki, są dodatkową ozdobą przez okres zimowy.


Warunki uprawy: lubi stanowisko słoneczne, wtedy przepięknie się wybarwia jesienią. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, kwaśne lub obojętne. Młode rośliny wymagają okrywania na zimę, szczególnie przez pierwsze 3 lata po posadzeniu - młode osobniki mogą przemarzać.

Ciekawostki
Posiada cenione w przemyśle drzewnym twarde drewno w kolorze czerwonawo-brązowym.
Drzewo ma właściwości lecznicze - wonna oleożywica ("styraks amerykański") wykorzystywana jest jako środek wykrztuśny i bakteriobójczy.
Balsamiczna żywica ambrowców była wykorzystywana w produkcji gumy do życia - jako aromat.


Sadzonki z doniczek można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny.