Ambrowiec balsamiczny (nasiona)

NL_AMBR
5,00 zł
Dostawa od 8,50 zł (do kraju wskazanego w adresie, gdy brak podanego - do Polski)
Wyświetl koszt wysyłki

Ambrowiec balsamiczny, inaczej ambrowiec amerykański lub styrakowiec amerykański (łac. liquidambar styraciflua) - nasiona,
50 nasion w opakowaniu (kupujesz opakowanie)
+ instrukcja siewu (w sekcji Załączniki)


Ambrowiec amerykański, zwany inaczej ambrowiec balsamiczny to rzadko spotykane w Polsce drzewo. Malownicze drzewo dorastające do około 10-20 metrów. W naturalnym środowisku, czyli w Ameryce Północnej i Środkowej, dorasta do 45 metrów. Początkowo o stożkowatej, a w starszym wieku owalnej koronie.

Posiada bardzo ładne, lekko błyszczące liście. Łatwo liście ambrowca pomylić z klonowymi. W odróżnieniu od ambrowca chińskiego - liście są 5-klapowe (czasem 3- lub 7-klapowe) o średnicy do 8-13 cm z trzema wyraźnymi wcięciami liścia. Przepięknie wybarwiają się jesienią na kolor szkarłatny lub fioletowoczerwony. Po roztarciu wydzielające zapach ambry.
Przypomina poza klonem też nieco platan, między innymi ze względu na owocostany. Brązowe owoce, zdrewniałe kolczaste kulki, są dodatkową ozdobą przez okres zimowy.Warunki uprawy: lubi stanowisko słoneczne, wtedy przepięknie się wybarwia jesienią. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, kwaśne lub obojętne. Młode rośliny wymagają okrywania na zimę, szczególnie przez pierwsze 3 lata po posadzeniu - młode osobniki mogą przemarzać.

Ciekawostki
Posiada cenione w przemyśle drzewnym twarde drewno w kolorze czerwonawo-brązowym.
Drzewo ma właściwości lecznicze - wonna oleożywica ("styraks amerykański") wykorzystywana jest jako środek wykrztuśny i bakteriobójczy.
Balsamiczna żywica ambrowców była wykorzystywana w produkcji gumy do życia - jako aromat.


Sadzonki z doniczek można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny.

 

 

Wszystkie zamówione nasiona jednego gatunku są pakowane w jedno opakowanie, czyli zamawiając więcej kompletów otrzymasz nasiona tego gatunku w jednym opakowaniu.

W kwestii zakupu większej ilości nasion (100 gramów i więcej) - prosimy o kontakt celem ustalenia korzystnej ceny.

Nasiona wszystkich sprzedawanych w sklepie gatunków są z przeznaczeniem tylko do uprawy na rośliny ozdobne.

ciężar 1.000 nasion około 15,00 g
5 g około 333 nasiona
50 g około 3.333 nasiona
100 g około 6.666 nasion

Zobacz także

New Account Register

Already have an account?
Log in instead lub Reset password