• Obecnie brak na stanie
morwa czarna - owoc

Morwa o czarnych owocach - sadzonki w korzeniu 10 szt.

10,00 zł
Obecnie brak na stanie
Dostawa za 15,50 zł (do kraju wskazanego w adresie, gdy brak podanego - do Polski)
Wyświetl koszt wysyłki

Morwa biała o czarnych owocach (łac. morus alba - o czarnych owocach)
sadzonki 1-roczne
wysokość sprzedawanych sadzonek: około 20-30 cm (licząc od poziomu gruntu)

To co popularnie uznawane jest za morwę czarną u nas - poprawnie jest to gatunek morwy białej lecz o czarnych owocach. Morwa czarna i morwa biała to dwa różne gatunki wyraźnie różniące się np. liśćmi. Morwa czarna nie przeżywa naszych zim. Tutaj są to nasiona morwy białej o czarnych owocach.

Cytat z najnowszego wydania Dendrologii:
Morus nigra - morwa czarna, uprawiana od tysiącleci [...] jest wrażliwa na mrozy i u nas niespotykana. Morwa czarna ma o grube, gęsto i trwale owłosione liście o większych, bardzo smacznych owocach. Nigdzie w Polsce nie rośnie.




Małe drzewo zrzucające liście na zimę. Osiąga tylko 8-12 metrów wysokości. Rośnie szybko. Posiada szeroką i rozłożystą koronę osadzoną na krótkim pniu. Często pogiętym i poskręcanym. Dolne konary masywne i równie poskręcane jak pień. Kora ciemnobrunatna, albo pomarańczowobrunatna. Na konarach i gałęziach często występują bulwiaste zgrubienia. Po odcięciu pędy wydzielają mleczy sok. Liście 7-18 cm długości i około 8cm szerokości, są szerokoowalne i sercowate. Liście morwy są przykładem heterofilii u drzew. Heterofilia to tzw. różnolistność - co oznacza, że na jednym drzewie możemy spotkać liście o zupełnie różnych kształtach. Drzewo owocuje bardzo oryginalnymi nibyjagodami o barwie ciemnoczerwonej lub czarnoczerwonej które są jadalne dopiero na krótko przed opadnięciem. Mają bardzo delikatny słodki smak. Z owoców morwy wyrabia się marmolady, syropy i nalewki alkoholowe. Roślina pochodzi z centralnej Azji. Od niepamiętnych czasów uprawiana w Indiach i Chinach. W Europie występuje jednak już od wieków, zwłaszcza w rejonach morza Śródziemnego, oraz w cieplejszych rejonach Europy Środkowej. Można spotkać ją również w Polsce. Liście morwy używane są do karmienia gąsienic jedwabnika.

Jest to tradycyjna roślina uprawiana w formie bonsai, ceniona przez miłośników tego stylu. Daje duże możliwości formowania. Bardzo dobrze znosi przycinanie.

Zobacz także

New Account Register

Already have an account?
Log in instead lub Reset password